Useful kitchen oven glove in cotton material with one side rubber material. EN 407.
Specification
| Name | Details |
|---|---|
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 31,5X16,5X2 CM |
| Length | 31.5 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Volume | 0.86 cdm3 |
| Gross Weight | 0.089 kg |
| Net Weight | 0.071 kg |
| Inner carton quantity | 25 |
| Outer carton quantity | 100 |
| Carton length | 0.63 m |
| Carton width | 0.38 m |
| Carton height | 0.35 m |
| Carton volume | 0.084 m3 |
| Carton gross weight | 8.72 kg |
| Material | Cotton |
| Printable | yes |
| Liquid volume | – |
| Gender | – |
| Neck | – |
| Sleeve | – |
| Details textile | – |











